Buty kowbojskie wykonane są ze wszystkich rodzajów skóry, od zwykłej tradycyjnej do rzadkiej i egzotycznej. Szybki przegląd najpopularniejszych skór i unikalne cechy każdej z nich.

1. Skóra kowbojska

Jest to powód, dla którego skóra bydlęca uważana jest za tradycyjną skórę kowbojską i jest najbardziej popularnym materiałem używanym do produkcji butów. Skóra bydlęca jest zwykle używana do produkcji solidnych butów roboczych, ponieważ jest niezwykle trwała i trudna do rozerwania lub przekłucia. Ci, którzy szukają pary butów, aby zrobić bałagan lub pracy na świeżym powietrzu, wybierają skórę bydlęcą, ponieważ jest ona tańsza niż skóra egzotyczna i będzie absolutnie trwała. Skóra bydlęca jest tak elastyczna jak i trwała, że można ją nawet zadrukować, aby wyglądała jak skóra bardziej egzotyczna, taka jak skóra węża, jaszczurki, a nawet krokodyla!

2. Skóra strusia

Jedną z najbardziej popularnych egzotycznych skór na kowbojskie buty jest struś. Skóra strusia jest produktem luksusowym ze względu na rozległy proces produkcji, przez który przechodzi, i po prostu dlatego, że na strusiu nie ma tyle skóry co na krowie. Skóra strusia występuje w wielu różnych wzorach, ponieważ można ją uzyskać w różnych miejscach na zwierzęciu.

Możesz mieć również skórę na nogi strusia, która ma wzór własnej skóry, wygląda prawie jak łuski, i często jest mylona ze skórą reptiliańską. Wiele osób lubi strusie skóry ze względu na ich trwałość, jak również na fakt, że są one tak miękkie. Skóra strusia również bardzo dobrze oddycha i zawiera naturalne oleje, które pomagają jej wytrzymać pękanie lub wysychanie.

3. Kozia skóra

Koza osiąga delikatną równowagę między luksusową skórą a niedrogą, a jednocześnie trwałą skórą. Ten szczególny rodzaj skóry posiada wiele porów, dzięki czemu jest miękką skórą, która jest chłodna i oddychająca. Skóra kozia jest niezwykle elastyczna i może być barwiona na wiele różnych sposobów, co daje więcej możliwości w zakresie stylu i koloru. Skóra kozia zmiękcza się z czasem i po zużyciu, podczas gdy skóra strusia jest miękka od samego początku.

4. Wąż

Wąż, choć uważany za egzotyczną skórę, cieszy się coraz większą popularnością! (I to nie tylko buty, ale także torebki, ubrania i portfele.) Para kowbojskich butów wężowych może pochodzić od wielu różnych węży, najczęściej od pytona lub grzechotnika. To, co ludzie kochają najbardziej w butach wężowych to unikalne i złożone wzory, które pochodzą z różnych węży, które mogą być powielane przez każdy inny materiał. Podczas gdy kowbojskie buty wężowe są rzeczywiście czymś pięknym, wymagają wyższego standardu utrzymania i pielęgnacji. Aby łuska była elastyczna, konieczne jest regularne stosowanie odżywki do butów na tej skórze.

5. Skóra słoniowa

Skóra ta jest rzadka i cenna, ponieważ jest trudna do pozyskania przez producentów. Rygorystyczne przepisy ze zwierzętami wymagają, aby skóra ta mogła być pozyskana tylko od zwierzęcia, które padło z przyczyn naturalnych, co jest standardem ściśle monitorowanym. Skóra słoniowa jest niezwykle twarda i odporna na otarcia, dobry wybór dla butów roboczych, choć będzie wymagała większej staranności niż tradycyjne buty kowbojskie ze skóry bydlęcej.

6. Jaszczurka i aligator kajmański Skóra aligatora

Skóra jaszczurki i aligatora kajmanowego na kowbojskich butach jest popularna ze względu na charakterystyczny wzór płytek i zazwyczaj ma wysoki połysk wykończenia oraz bogate, głębokie kolory. Podobnie jak wężówka, jaszczurka i aligator kajmański wymagają regularnej pielęgnacji i konserwacji, aby zapewnić, że zawiasy między płytkami nie pękają.