To był ekscytujący rok dla sztuki współczesnej, w którym młode pokolenie artystów przekraczało granice zarówno pod względem materiałowym, jak i merytorycznym. Ale przy tak wielu wydarzeniach łatwo to przegapić.

Starając się uchwycić ten moment, w artnet News stworzyliśmy katalog najbardziej ekscytujących artystów pokazujących, mieszkających i pracujących obecnie w Europie.

1. Lawrence Abu HamdanAbu Hamdan wykonuje pracę dotyczącą polityki i praw człowieka; w 2013 r. jego praca The Freedom of Speech Itself (2012) została zaprezentowana w brytyjskim Trybunale Azylowym.

W tym roku zamówił w Kunsthalle St Gallen Armory Show solowe show „Taqiyya”. Wystawiał również prace w M KHA w Antwerpii i Tate Modern.

2. Larry AchiampongAchiampong to performer i artysta nowych mediów mieszkający i pracujący w Londynie, który prezentował prace w Tate Modern i Nottingham Contemporary.

W swojej najnowszej pracy współpracuje z artystą Davidem Blandy’m przy projekcie filmowym Finding Fanon, w ramach którego bada on twórczość marksistowskiego myśliciela humanistycznego Frantza Fanona, zgłębiając kwestie rasy i postkolonializmu w kontekście ich własnego związku.

Tworzy także prace pod alter ego Cloudface i Black Ph03nix.

3. Aaron AngellAngell pracuje głównie w ceramice, tworząc to, co określa jako „antysztukę”. Jego małe prace są echem estetyki sztuki outsiderów – tak jak jest to w pełni zamierzone.

Studio Voltaire, na początku tego roku zorganizowało indywidualną wystawę swojej pracy „Grotwork”, a w Laurze Bartlett wziął udział w pokazie grupowym „A merman I should turn to be”.

4. Florian AuerGerman artysta Florian Auer wykorzystuje rzeźbę i prace na papierze do zgłębiania zagadnień związanych z naszymi relacjami z technologią.

Auer był jednym z wyróżniających się artystów na targach art berlin contemporary 2015 i wystawiał w ramach „Vanity Fair” z Yvesem Schererem na Salonie Kennedy we Frankfurcie.

5. Praca Alisy BaremboymBaremboym bada idee związane z produkcją, technologią i kobiecym ciałem, stawiając pytania o nasze relacje z maszynami, ale także o ich związek z przedmiotami, które masowo produkują.

W tym roku Baremboym wykonał pracę Pałac Pamięci z Seung-Min Lee w Luxemburgu & Dayan w Nowym Jorku, a także pokazał pracę w Berlinie w Schinkel Pavillon oraz w Künstlerhaus w Austrii.

6. Lucy Beech & Edward ThomassonLucy Beech i Edward Thomasson w swoich wspólnych filmach i pracach performatywnych analizują codzienność, karmiąc ją w sposób przemyślany i oddziałujący na widza.

Uczestnicy tegorocznej edycji Frieze London mogli zobaczyć swoją pracę performatywną Passive Aggressive 3 w ramach Frieze Live.

7. Prace Marco BruzzoneBruzzone obejmują prace na papierze i rzeźbę. Jego rzeźba wykorzystuje przedmioty codziennego użytku, takie jak rośliny i obuwie, natomiast jego abstrakcyjne prace na papierze są często malowane monochromatycznie.

Bruzzone jest włoskim artystą, który mieszka i pracuje w Berlinie. Wystawiał prace w WIELS, Performie 13 i Palais de Tokyo.

8. Występ Sol CaleroSol Calero „La Escuela del Sur” w Studio Voltaire znalazł się na liście przebojów wielu ludzi podczas tegorocznego Frieze London.

Jej instalacje i obrazy zgłębiają jej tożsamość kulturową (jako dziecko przeniosła się z Wenezueli do Europy) i szerszą tematykę poprzez odtworzenie normalnych środowisk społecznych, takich jak szkoły, fryzjerzy i kawiarnie, przywłaszczając sobie jednocześnie obrazy powszechnie kojarzone z Ameryką Łacińską.

9. Claudia ComteComte jest szwajcarską artystką mieszkającą i pracującą w Berlinie i reprezentowaną przez Gladstone Gallery. Pracuje głównie w rzeźbie wykonanej z wysoko polerowanego drewna.

Jej prace, które wykorzystują naturalne faktury drewna, podobno znajdują się w kolekcji hollywoodzkiego miłośnika sztuki, Brada Pitta.

10. Prace Kate CooperCooper wykorzystują referencje z reklam konsumenckich i wysoko przetworzonych CGI do tworzenia zgrabnych i surrealistycznych efektów w swoich filmach i obrazach.

W zeszłym roku otrzymała nagrodę Ernst Schering Foundation Art Award 2014, za którą otrzymała indywidualną wystawę „RIGGED” w berlińskim KW Institute for Contemporary Art.Jest reprezentowana przez galerię Neumeister Bar-Am.

11. Zuzanna Czebatul Czebatul, tworzy piękne i efektowne rysunki i rzeźby.

W ostatnim pop-upowym pokazie grupowym zorganizowanym przez KRIYA 3000 w Nowym Jorku pokazała rzeźbę łączącą szkło i fotografię oraz piękną pracę na podłodze jako Opus Sectile w Ludlow 38. Tworzy również proste, aczkolwiek efektowne rysunki, manipulując ramami w celu stworzenia niepowtarzalnych kształtów.

12. Solowa prezentacja Zhang DingZhang Dinga „Enter the Dragon” w Instytucie Sztuki Współczesnej (ICA) w Londynie pojawiła się obok Prema Sahiba (który również jest na liście lub jest na niej).

W przeciwieństwie do twórczości Sahiba, Ding przekształcił teatr ICA w „zmutowaną rzeźbę dźwiękową”, będącą reakcją na finałowy film Bruce’a Lee „Enter the Dragon”. Współpracował także z muzykami, w tym z japońskim rockersem artystycznym Bo Ningen, który występował jednocześnie.

13. Constant Dullaart

Dullaart jest holenderskim artystą mieszkającym i pracującym w Berlinie. Jego twórczość dotyczy „wizualizacji internetowych wernakularów i dialektów programowych”.

Obecnie wzbudza poruszenie swoim najnowszym internetowym projektem, w którym Dullaart i dwie asystentki tworzą tysiące fałszywych profili na Facebooku (używając nazwisk heskich żołnierzy do wynajęcia, którzy walczyli w amerykańskiej wojnie domowej) lekceważąc politykę Facebooka dotyczącą „fałszywych” profili.

Intencją jest inscenizacja masowego „lubienia” niektórych stanowisk w proteście przeciwko temu, co Dullaart nazywa „kwantyfikacją kapitału społecznego”.

14. Christian Falsnaes

Christian Falsnaes jest duńskim artystą mieszkającym i pracującym w Berlinie.

Falsnaes, artysta konceptualny i performer zajmujący się rytuałami i zachowaniami społecznymi, znany jest z tego, że kieruje uczestnikami swoich performansów, ponieważ adoptuje różne osoby, w tym „białego heteroseksualnego mężczyznę”.

W tym roku miał indywidualną wystawę w galerii DREI w Kolonii i pokazywał prace w Buenos Aires w Gandawie oraz w zaadoptowanym domu w Berlinie. Jego praca performance na stoisku berlińskiej galerii PSM przyciągnęła wiele uwagi podczas Art Basel 2015.

15. Ed FornielesTwórczość brytyjskiego artysty bada związek między adresem URL (online) i IRL (In Real Life) za pomocą różnych mediów, od filmu, interwencji i instalacji, po malarstwo i rzeźbę.

Jego najnowszy projekt zakłada zastąpienie się obrazami animowanego lisa o imieniu „Ed”, obok innych postaci z kreskówek czy awatarów, w tym artysty Amalii Ulman i pisarza Deana Kissicka.

Na początku tego roku brał udział w „Workplace”: The Fence is a Narrow Place”, pokazie grupowym w ChateauShatto w Los Angeles, który odtworzył środowisko biurowe pełne konceptualnych zwrotów akcji.

16. Małe obrazy Celii HemptonHempton badają naturę pornografii i intymnych obrazów w epoce Internetu.

Jej bardzo malarskie, przycięte obrazy genitaliów, czy to zakryte ręką, czy bezczelnie rozłożone na łóżku, zawsze rodzą pytania wykraczające poza oczywistość.

W tym roku pokazała się na trzech wystawach indywidualnych, w Galerie Sultana w Paryżu, ARCO w Madrycie i White Cubical we wschodnim Londynie.

17. Camille HenrotHenrot wywołuje burzę od czasu, gdy jej film Grosse Fatigue został nagrodzony Srebrnym Lwem na 55. Biennale w Wenecji w 2013 roku.

Od tego czasu jej kariera wzrosła z siły do siły, chociaż jej ostatnie obrazy odeszły w twórczości, która nadal dobrze się sprzedawała, ale spotkała się z mieszaną reakcją krytyki.

18. Yngve HolenYngve Holen była jednym z dwóch artystów na nagradzanym stoisku Stuart Shave/Modern Art na targach Frieze London 2015.

Reprezentowana w Europie przez galerie, w tym Galerie Neu w Berlinie, praca Holena zgłębia nasz związek z technologią poprzez wykorzystanie zestawionych przedmiotów, od głośników po tkaninę sieci rybackiej.

19. Donna HuancaHuanca pracuje z instalacjami malarskimi i performance. Użycie przez nią lekkiej i jasnej palety, często zawierającej fizyczne nagie ciało ludzkie, tworzy w jej twórczości unikalne napięcia.

Nowojorska artystka otrzymała Stypendium Fulbrighta w 2012 roku i wystawiana była m.in. na MoMA PS1, ale to właśnie jej pokazy w Europie, ostatnio „MUSCLE MEMORY” w Peres Projects w Berlinie, zwróciły należytą uwagę na jej wszechstronną twórczość.

20.Veit Laurent KurzLaurent Kurz tworzy enigmatyczne dzieła sztuki z wykorzystaniem żywych roślin, badając nie tylko bogactwo materiału, ale także biologiczne sieci łączące rośliny z życiem.

Jego praca przyciągnęła wiele uwagi na art berlin contemporary 2015 i jest częścią obecnego pokazu grupowego w Bed Stuy Love Affair w Nowym Jorku.