Sztuka, sława, talent, wszystko to miesza się z subiektywnością w dużych dawkach, co utrudnia ocenę, jak jeden artysta jest większy od drugiego lub który jest lepszy. Innymi słowy, prawie niemożliwe jest określenie najlepszego lub najsłynniejszego, ale historia w ogóle może być w tej kwestii więcej niż pomocna.

Sława największych artystów wykracza poza wieki i ludzie w ogóle mają tendencję do zapamiętywania tych nazwisk bardziej niż ktoś, kto nie świecił zbyt jasno, więc poleganie na ogólnej opinii ludzi w różnych okresach naszej historii mogłoby dać wystarczająco jasną odpowiedź.

Piękno jest w oku patrzącego i to jest prawda, ale jeśli to piękno pojawia się podobne w milionach i milionach oczu, w przeszłości i obecnie, to jest coś ważnego. To sprawia, że dzieło sztuki i artysta jest przecież sławny.

Spoglądając na historię, wymyslemy rozwiązanie. Naszym zdaniem jest to 10 najbardziej znanych artystów wszechczasów:

10. Frida Kahlo (1907 – 1954)

Meksykańska artystka Frida Kahlo była mistrzynią płótna i farby oraz jednym z najbardziej ikonicznych symboli ruchu feministycznego. Jej prace przedstawiają ponurą rzeczywistość świata i życia w ogóle. Swoim kunsztem malowała surrealistyczne portrety samej siebie, ukazujące jej słabości oraz osobiste i fizyczne cierpienie.

9. Jan Vermeer (1632 – 1675)

Holenderski malarz Jan Vermeer jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii sztuki. Jego prace są żywymi obrazami martwej natury i mają w sobie niesamowite piękno, dlatego też wielu uważało, że używał on ukrytej kamery, aby uchwycić swoje obrazy.

Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Dziewczyna z perłowym kolczykiem, Mleczna służąca i Widok na Delft.

8. Edvard Munch (1863 – 1944)

Krzyk Edvarda Muncha jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów wszechczasów, ze względu na swoje ikoniczne przywoływanie uczuć gniewu i strachu. Niektórzy posuwają się nawet do nazwania obrazu Mona Lisa lękiem.

Munch jest postrzegany jako ten, który przyczynił się do rozpowszechnienia ekspresjonizmu i wpłynął na takich artystów, jak Max Beckmann, Egon Schiele i Erich Heckel.

7. Salvador Dali (1904 – 1989)

Z jego dziwacznymi wąsami i obskurnym wyglądem, ale przede wszystkim z powodu swoich dzieł, Salvador Dali jest nadal powszechnie uznawany za najbardziej dziwnego artystę wszechczasów. W ciągu swojego życia miał on wpływ na twórczość renesansową, ale to, co zwykle przychodzi do głowy każdemu, kto o nim wspomina, to topniejące zegary i niesamowite pejzaże.

Jego obrazy reprezentują uosobienie surrealizmu, a dzieło The Persistence of Memory jest jednym z jego najsłynniejszych, z zegarkami rozpływającymi się w niesamowitym krajobrazie.

6. Claude Monet (1840 – 1926)

Francuski malarz Claude Monet był jednym z założycieli francuskiego ruchu impresjonistycznego, a także postacią pop-artu i minimalizmu. Większość jego obrazów przypomina przemijanie pór roku i sposoby, w jakie światło modyfikowało pejzaż, ujmując go pryzmatycznymi odłamkami koloru w szybko malowanych pociągnięciach.

Jego najbardziej rozpoznawalne obrazy to Waterlilies, Kobiety w ogrodzie i Impresyjny wschód słońca.

5. Rembrandt (1606 – 1669)

Rembrandt, znany również jako Mistrz Holenderski, jest jednym z największych malarzy i jednym z największych artystów w całej historii, bardzo podziwianym za mistrzostwo, z jakim tworzył wszystkie swoje dzieła. Jego obrazy podziwiane są za żywą rzeczywistość i umiejętne ukazanie wewnętrznych uczuć jego poddanych, poprzez staranną grę wyrazów twarzy i upadek światła.

Znany jest z takich mistrzowskich dzieł, jak Nocna Straż i Demonstracja Anatomii Ręka doktora Nicolaesa Tulp’a.

4. Pablo Picasso (1881 – 1973)

Hiszpan Pablo Picasso, znany jako nowoczesny malarz „kubistyczny”, uważany jest za geniusza i jedną z najważniejszych postaci w historii sztuki nowoczesnej.

To on zmienił samą definicję sztuki klasycznej, wprowadzając pojęcia takie jak kolaż czy ważniejszy kubizm, imponując i inspirując różnych artystów XX wieku.Jego wizerunek jest jednym z artystów geniuszy z wielkim apetytem na życie duże. Do jego najbardziej znanych dzieł należą Guernica, Ptak Pokoju i Kobieta z wentylatorem.

3. Vincent van Gogh (1853 – 1890)

Vincent van Gogh był holenderskim malarzem postimpresjonistą, powszechnie znanym z niestabilności psychicznej – zwłaszcza z wycinania części jednego z uszu – ale także z dzieł sztuki, które należą do najbardziej znanych i cenionych w historii.

Inspirował kolejne pokolenia artystów szczególnie poprzez swoją technikę malowania grubymi pociągnięciami pędzla, składającymi się z jasnych kolorów wyciskanych prosto z tubki.

Niektóre z jego obrazów, należące do najsłynniejszych, to Gwieździsta Noc, Taras Kawiarniowy w nocy i Słoneczniki.

2. Michał Anioł (1475 – 1564)

Michał Anioł jest jednym z najbardziej znanych artystów wszechczasów, znanym zwłaszcza z ikonicznego muralu Kaplicy Sykstyńskiej. Ale Michał Anioł nie był tylko malarzem. Był również rzeźbiarzem i architektem, a także – mniej znany wielu – pisał poezję.

Artysta renesansowy, zainspirował wielu i nadal służy jako inspiracja dla młodych artystów XXI wieku. Oprócz prac nad Kaplicą Sykstyńską, Michał Anioł stworzył również rzeźbę Dawida i Pieta, Bazylikę św. Piotra w Rzymie, słynną rzeźbę Mojżesza na grobie dla papieża Juliana II oraz projekt Biblioteki Laurenta w kościele San Lorenzo. Dwadzieścia lat później z jego słynnego obrazu Kaplicy Sykstyńskiej powrócił, aby stworzyć jeden z największych fresków renesansowych, Sąd Ostateczny.

1. Leonardo da Vinci (1452 – 1519)

Leonardo da Vinci, prawdopodobnie najważniejszy artysta renesansu, jest powszechnie uznawany za najbardziej znanego i wpływowego artystę wszechczasów. To przecież geniusz, który stoi za ikonicznym arcydziełem malarstwa Mony Lisy. Oprócz malarstwa da Vinci był również naukowcem i wynalazcą, stworzył wiele rysunków ludzkiego ciała i wiele nowoczesnych technologii, które można znaleźć w dzisiejszym świecie. Nie wystarczy powiedzieć, że był geniuszem.

Wśród jego słynnych arcydzieł znajdują się także Ostatnia Wieczerza i Dama z gronostajem. Do dziś jego dzieła nie są w pełni zrozumiałe i nadal stanowią inspirację dla wielu, wielu ambitnych artystów.

Reklama:

Szpachlowanie Poznań