Gdybym była obstawiającą kobietą, postawiłabym sporo pieniędzy na to, że każdy, kto teraz to czyta, prawdopodobnie ma zakopaną z tyłu szuflady starą, szczurkowatą, białą koszulkę. To, co kiedyś było słodkim, wychodzącym blatem, potem zamieniło się w koszulę do spania, potem w blat do ćwiczeń, a w końcu coś, w czym nie dałbyś się złapać martwy, chyba że malowałbyś swój salon (zupełnie sam, to znaczy). Ale zamiast wystawiać go na pastwisko, dlaczego nie dać mu nowego życia poprzez świeżą farbę?

Podczas gdy nauka barwienia odzieży może wydawać się intensywnym przedsięwzięciem (a warto zauważyć, że są profesjonaliści, którzy zrobią to za Ciebie), tak naprawdę jest to o wiele łatwiejsze niż się wydaje. Pomyśl o tym jak o dorosłej wersji projektów farbowania krawatów na letni obóz, które uwielbiałeś jako dziecko, ale z wzorami, które w rzeczywistości okazują się takie, jak chcesz. I nie tylko farba do majsterkowania pomoże Ci stworzyć zupełnie nową garderobę dla siebie za jakieś $0, ale również jest to zrównoważony (i szykowny) sposób na trzymanie się kawałków, które w przeciwnym razie mogłyby trafić do śmieci.

Jeśli od czasu zajęć artystycznych w Camp Mataponi nie pomyślałeś o zanurzeniu rąk w garnku z barwnikiem, nie martw się – stuknąłem prawdziwego eksperta od barwników, Johna Breininga z Metro Dyeing w Nowym Jorku, aby podzielić się swoimi wskazówkami na temat barwienia ubrań.

1. Poznaj swoje tkaniny

Wszystkie tkaniny nie są równe, co oznacza, że niektóre z nich nieuchronnie będą barwić lepiej niż inne.

W trakcie procesu wybierania tkanin będziesz chciał się upewnić, że to, co próbujesz zabarwić, nie jest wodoodporne ani odporne na działanie wody, ponieważ w takich przypadkach nie ma nadziei na to, że barwnik rzeczywiście pozostanie w pobliżu. „Coś, co jest wodoodporne jest największym winowajcą do zapobiegania barwnika, więc po prostu wziąć kroplomierza wody i upewnić się, że włókno wchłania wodę, a nie odpycha go”, mówi Breining. „Jeśli woda jest na wierzchu tkaniny, barwnik zrobi to samo.”

2. Pranie

Po upewnieniu się, że tkanina jest OK do barwienia, należy ją wyprać (zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie była prana). „Przed przystąpieniem do procesu barwienia zalecamy włożenie odzieży do pralki – nie musi to być żaden środek odstraszający – w ciepłym, delikatnym cyklu”, mówi Breining. „To znaczy, aby zobaczyć, jak reaguje na wodę i jak reaguje na pobudzenie wody. Jeśli twoja tkanina nigdy wcześniej nie była prana, to aby spróbować zabarwić ubranie po raz pierwszy, możesz doświadczyć nadmiernego skurczu.” Następnie należy wysuszyć ubranie i przymierzyć je tak, aby pasowało do Twoich potrzeb. Wtedy będziecie mogli przystąpić do właściwego barwienia.

3. Wybierz swój barwnik

Istnieją dwie drogi, którymi można się udać z wyborem barwnika: Można go zrobić samemu z naturalnych składników lub użyć czegoś profesjonalnego, który został już dla Ciebie przygotowany. Jeśli chcesz spróbować prawdziwej trasy DIY, jest kilka składników pochodzenia roślinnego.

4. Farbuj

Zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej lub na opakowaniu.

5. Dobrze spłukać

Ostatnim krokiem w procesie barwienia w domu jest wykonanie bardzo (bardzo) dobrego płukania.”Mamy zasadę, kiedy farbujemy. Jeśli można pić wodę, kiedy się jej nie robi – nie zalecamy tego, a my nie – ale kiedy można pić wodę, kiedy się ją robi, oznacza to, że kolory są szybkie i można iść”, mówi Breining. Więc jeśli coś barwi się w domu i spłukuje, a w płuczce znajduje się barwnik, to należy kontynuować płukanie”. Nie przestawaj, dopóki woda nie będzie czysta i możesz ją wypić.” Pamiętaj, że im wyższa temperatura wody użytej do płukania, tym bardziej kolor będzie przylegał do tkaniny, więc postaraj się, aby ta część procesu była jak najbardziej ciepła.

6. Umyj to jeszcze raz

Ten jest łatwy krok: Wrzuć szczeniaka do pralki w ciepłej wodzie i delikatnym detergencie, aby upewnić się, że barwnik się trzyma. I to jest to.

7. Wysusz

Kiedy skończysz, Breining sugeruje powieszenie ubrania do wyschnięcia, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Et voila – zupełnie nowy i kolorowy sposób na noszenie szczurzych białych t-shirtów, i wszystko inne, czego nie możesz znieść, aby wyrzucić.