Drewno lite, czyli drewno pocięte na deski z pnia drzewa, stanowi większość drewna w meblu. Rodzaj drewna, który wybierzesz, decyduje o pięknie i sile gotowego elementu. Dostępnych jest wiele gatunków drewna, a każdy z nich ma swoje własne właściwości. Poniższe rozdziały przedstawiają najbardziej popularne rodzaje drewna miękkiego i twardego.

Gatunki drewna miękkiego

Drewno miękkie nie jest słabsze od drewna twardego. Drewno miękkie pochodzi z drzew iglastych, takich jak cedr, jodła i sosna i ma tendencję do żółtego lub czerwonawego zabarwienia. Ponieważ większość drzew iglastych rośnie szybko i prosto, drewno miękkie jest zazwyczaj tańsze niż drewno liściaste.

Stosunkowo łatwo jest również znaleźć drewno miękkie uprawiane w sposób zrównoważony (drewno uprawiane na farmach drzew, aby zapewnić sobie nieograniczoną podaż drewna); oznacza to, że nie przyczyniasz się do wylesiania świata i zawsze będziesz miał dostęp do drewna na potrzeby swoich projektów.

Poniżej znajduje się wykaz powszechnych odmian drewna miękkiego i ich właściwości.

Cedr

Najpopularniejszym typem cedru jest odmiana czerwona zachodnia. Zachodni czerwony cedr, jak sama nazwa wskazuje, ma czerwonawy kolor. Ten rodzaj drewna jest stosunkowo miękki (1 w skali od 1 do 4), ma prostą strukturę i lekko aromatyczny zapach. Cedr Zachodnio-czerwony jest stosowany głównie w projektach zewnętrznych, takich jak meble, pokłady i budynki na zewnątrz, ponieważ jest w stanie poradzić sobie z wilgotnymi środowiskami bez gnicia. Zachodni czerwony cedr jest umiarkowanie wyceniony i można go znaleźć w większości ośrodków domowych.

Jodła

Często określane jako Douglas Fir, to drewno ma proste, wyraźne ziarna i ma czerwono-brązowy odcień do niego. Jodła jest najczęściej wykorzystywana w budownictwie, jednak jest tania i może być również wykorzystywana do produkcji niektórych mebli. Nie ma najbardziej interesującego wzoru ziaren i nie zabrudzenia bardzo dobrze, więc najlepiej używać go tylko wtedy, gdy zamierzasz pomalować gotowy produkt. Jodła Douglasa jest średnio mocna i twarda jak na drewno miękkie, ocena 4 w skali od 1 do 4.

Warto wspomnieć o tym drewnie, ponieważ jest ono bardzo popularne w lokalnym centrum domowym i jest tak niedrogie, że prawdopodobnie będziesz miał ochotę na coś z nim zrobić.

Sosna

Sosna występuje w kilku odmianach, w tym Ponderosa, Sugar, White i Yellow, a wszystkie z nich tworzą wspaniałe meble. W niektórych rejonach kraju (zwłaszcza w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych), sosna jest drewnem do wykorzystania. Sosna jest bardzo łatwa w obróbce, a ponieważ większość odmian jest stosunkowo miękka, nadaje się do rzeźbienia.

Sosna zazwyczaj ma plamy bardzo dobrze (tak długo, jak długo można uszczelnić drewna pierwszy), chociaż sosna Ponderosa ma tendencję do wyciek sok, więc należy zachować ostrożność przy korzystaniu z tych rzeczy. Sosna jest dostępna w większości ośrodków domowych, ale często ma mniejszą klasę niż ta, którą można znaleźć na przyzwoitym tartaku.

Redwood

Podobnie jak cedr, sekwoja jest stosowana głównie w projektach zewnętrznych ze względu na jej odporność na wilgoć. Redwood (California redwood) jest dość miękki i ma proste ziarno. Jak sama nazwa wskazuje, ma czerwonawy odcień. Redwood jest łatwy w obróbce, jest stosunkowo miękki (2 w skali od 1 do 4) i ma umiarkowaną cenę. Redwood można znaleźć w lokalnym centrum domowym.

Homing in on hardwoods

Większość stolarzy uwielbia pracować z drewnem twardym. Różnorodność kolorów, faktur i wzorów ziaren czyni z niektórych pięknych i ciekawie wyglądających mebli. Minusem twardego drewna jest ich cena. Niektóre z bardziej egzotycznych gatunków mogą być zbyt drogie, aby można było użyć ich do czegoś więcej niż tylko akcentu.

Niektóre drzewa liściaste stają się bardzo trudne do znalezienia i są zbierane bez obaw o ich ostateczne wyginięcie (przychodzi na myśl brazylijskie drewno różane). Nie tylko jest to trudne dla środowiska, ale także napędza cenę drewna tak wysoką, że produkcja mebli z niego nie wchodzi w rachubę większości stolarzy. Jeśli możesz, spróbuj kupić drewno z trwałego lasu (komercyjne gospodarstwa drzew, które zapewniają dostawy drewna). Sprawdź w National Hardwood Lumber Association, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wspierać zrównoważone leśnictwo.

Poniżej znajduje się lista popularnych gatunków drewna liściastego i ich właściwości.

Brzoza

Brzoza występuje w dwóch odmianach: żółtej i białej. Brzoza żółta jest bladożółtym lub białym drewnem z czerwonawobrązowym twardzielem, natomiast brzoza biała ma bielszy kolor, który przypomina klon. Oba rodzaje brzozy mają twardość 4 w skali od 1 do 5. Brzoza jest łatwo dostępna i tańsza niż wiele innych gatunków drewna twardego. Brzozę można znaleźć w wielu ośrodkach domowych, chociaż wybór jest lepszy na tartaku.

Brzoza jest stabilna i łatwa w obsłudze. Jednak trudno jest plamić, ponieważ może się plamić, więc może wolisz malować wszystko, co robisz z brzozą.

Wiśnia

Wiśnia jest bardzo popularnym i wszechstronnym świetnym drewnem; łatwo się z nim obchodzić, bejce i wykończenia dobrze komponują się z olejem i pięknie się starzeją. Biel wiśni ma czerwono-brązowy kolor, a biel jest prawie biała. Wiśnia ma twardość 2 w skali od 1 do 5. Jest to bardzo popularne drewno do produkcji mebli i jest dostępne w lasach uprawianych w sposób zrównoważony. Nie znajdziesz wiśni w swoim lokalnym centrum, więc podróż do tartaku jest konieczna, jeśli chcesz z niej skorzystać. Ponieważ na to zapotrzebowanie, wiśnia staje się nieco droższa w porównaniu z innymi rodzimymi drzewami liściastymi, takimi jak dąb i klon.

Mahoń

Jeden z wielkich mebli drewnianych, mahoń (zwany również mahoniowym mahoniowym Honduranem) ma odcień od czerwono-brązowego do głęboko czerwonego, proste ziarnistości, średniej tekstury i twardości około 2 w skali od 1 do 5. Bardzo dobrze zabarwia się i wygląda świetnie tylko z warstwą (lub 10) oleju.

Jedyną wadą jest to, że mahoń nie jest uprawiany w zrównoważonych lasach. Zapomnij o udaniu się do centrum domu po trochę – jedynym miejscem, gdzie można znaleźć mahoń, jest przyzwoity tartak (i będzie Cię to kosztować).

Klon

Klon występuje w dwóch odmianach: twardej i miękkiej. Obie odmiany są twardsze niż wiele innych gatunków drewna; twardy klon jest tak twardy (5 w skali od 1 do 5), że trudno z nim pracować. Natomiast miękki klon jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Ze względu na ich delikatną, prostą strukturę, obie odmiany są bardziej stabilne niż wiele innych gatunków drewna. Są one również zazwyczaj tańsze niż inne gatunki drewna twardego. Nie znajdziesz klonu w swoim lokalnym centrum, ale większość tartaków ma dobry wybór.

Dąb

Dąb jest jednym z najczęściej używanych gatunków drewna do produkcji mebli. Dostępny w dwóch odmianach – czerwonej i białej – dąb jest mocny (twardość około 4 w skali od 1 do 5) i łatwy w obróbce. Biały dąb jest preferowany do produkcji mebli, ponieważ ma bardziej atrakcyjną sylwetkę niż czerwony dąb. Dąb biały jest również odporny na wilgoć i może być stosowany na meble ogrodowe.

Jest to drewno, które można znaleźć w ćwierć tartaku (najbardziej stabilna opcja cięcia dostępna). W rzeczywistości, ćwierćdrzazgowy dąb biały jest tańszy niż niektóre inne drzewa liściaste, takie jak wiśnia. Ziarno ma piękny wzór „płatków promienistych”. Czerwony dąb można znaleźć w większości ośrodków domowych, ale jeśli chcesz biały dąb, wybierz się na wycieczkę do tartaku.

Topola

Topola jest jednym z tańszych gatunków drewna twardego. Jest również dość miękki, co ułatwia pracę. Topola jest biała z zielonymi lub brązowymi pasmami w twardzielu. Ponieważ topola nie jest najpiękniejszym drewnem, rzadko jest używana w drobnych meblach, a jeśli tak, to prawie zawsze jest malowana. Poplar może być dobrym wyborem dla szuflad, ponieważ jest stabilna i niedroga. Topole można znaleźć w większych ośrodkach domowych, ale tartak będzie miał lepszy wybór.

Teczyna

Teczyna staje się coraz rzadziej w miarę upływu czasu, ale jest to drewno dla drobnych mebli ogrodowych. Teczyna jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne i piękna. Jest oleistA i ma złoto-brązowy kolor. Ocenia 3 w skali od 1 do 5 dla twardości i jest dostępny tylko od większych tartaków i dostawców specjalistycznych.

Orzech

Z twardością około 4 w skali od 1 do 5, orzech włoski to bogate, brązowe drewno, z którym łatwo się pracuje.Niestety, orzech włoski jest dość drogi (zazwyczaj około 8 dolarów za stopę deski), a znalezienie dużych desek do dużych projektów jest coraz trudniejsze. Mimo to orzech włoski jest nadal świetnym drewnem do pracy i nadaje się ładnie do wykorzystania jako akcenty i inkrustacje do przebrania projektu. Nie znajdziesz orzecha włoskiego w swoim lokalnym centrum domowym; możesz potrzebować specjalnego zamówienia z tartaku, jeśli chcesz dużą ilość.