Bowiem mnóstwo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Pomimo że sitodruk wciąż jest stosowany czy pozwala on uzyskiwać rzeczywiście wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda dobrze sprawdza się przy wysokich nakładach. Można powiedzieć, ze jest to związane ze stosunkowo wysokimi kosztami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie owego problemu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Warto zadać sobie pytanie – jak wykonuje się druki na tkaninie przy  użyciu technologii cyfrowych? Otóż, jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym wytwarza się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, zaś najlepiej ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco klasyczne drukarki atramentowe, z tą różnicą że stosowane są całkowicie inny typ tuszów, jakie wnikają we włókna materiału czy zachowują wysoką odporność na pranie i ścieranie. Tym samym druk cyfrowy na bawełnie działa bardzo wytrzymały przez wiele miesięcy, z kolei sama koszulka być może radować nas w późniejszym okresie dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Aktualnie technologie drukarskie poszły jak wiadomo o krok dalej oraz możliwe stało się drukowanie na dużych rozmiarach tworzyw. Druk na płótnie działa owego świetnym przykładem. Powstaje on przy użyciu dużych ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach bądź siatkach zabezpieczających rusztowania, w czasie wykonywania czynności budowlanych i remontowych. Nośniki takie zapewniają bardzo dużą powierzchnię reklamową, w wyniku czego funkcjonują zauważalne z dużych odległości, z kolei umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę oraz wzrok postronnych obserwatorów. Otóż druki na materiale o większych rozmiarach istnieją właściwie już o wiele trudniejsze do zrobienia oraz oczekują tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, jak także miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak również czystych rulonów z materiałem przeznaczonym dopiero pod zadruk.