Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – powieść Maria Puzo, po raz pierwszy wydana w roku 1969. Opowiada historię sycyliskiej rodziny mafijnej sprawującej rządy w Nowym Jorku. Akcja powieści obejmuje 10 lat, poczynając od zakończenia II wojny światowej, oraz retrospekcje. Centralną postacią jest Don Vito Corleone, założyciel rodziny i zarazem tytułowy Ojciec Chrzestny.

W 1972 roku ukazała się filmowa adaptacja, wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę. W głównych rolach wystąpili Marlon Brando i Al Pacino.

Ojciec chrzestny II (ang. The Godfather Part II) – amerykański film gangsterski z 1974 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli na podstawie scenariusza napisanego przez Francisa Forda Coppolę i Maria Puzo. Film jest jednocześnie sequelem i prequelem dla filmu Ojciec chrzestny. Pokazuje on jednocześnie losy rodziny Corleone po wydarzeniach z pierwszej części filmu, a także losy młodego Vita Corleone granego przez Roberta De Niro.

Film został okrzyknięty najlepszym sequelem kina gangsterskiego i nagrodzony Oscarem, a Marlon Brando i Robert De Niro jako jedyni w historii otrzymali Oscary za grę tej samej postaci (Vito Corleone). Obraz nagrodzony Oscarem w kategorii „Najlepszy film”.

Film uplasował się na 5. miejscu w rankingu 100 filmów wszech czasów zorganizowanym przez magazyn „Total Film”.